Gmina Andrespol 95-020 ,
Janówka ul.Spadkowa 11/13

| |
Rav
Odsłony: 62

50d9dbd21e9373a92d5f7b395ba37e05 XL

Dożynki to mix oldskulowych tradycji z mega sztosem. Przynajmniej tak zapowiada się w Łódzkiem. Poczęstujemy się świeżym chlebem z ledwo wymłóconych kłosów, zjemy cepeliny i domowe ciasto od kół gospodyń wiejskich popijając… czym się da, żeby pod wieczór zabawić się na koncercie Oskara Cymsa i Dawida Kwiatkowskiego.

Tegoroczne Dożynki Województwa Łódzkiego odbędą się już 18 sierpnia w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Główne miejsce imprezowania to przecięcie ulic Mościckiego (przelotówka przez Spałę) i Piłsudskiego.

Tutaj zaplanowane zostały strefy: dla dzieci, wystawców, kół gospodyń wiejskich, handlowa oraz scena.

Strefa atrakcji dla dzieci:

Na najmłodszych będą czekali animatorzy, a także maskotki z bajek, warsztaty artystyczne, dmuchańce, pyszne przekąski, m.in. wata cukrowa, popcorn, frytki, owoce w czekoladzie i napoje

Strefa wystawców:

Zaprezentują się na niej instytucje województwa czyli m.in. Parki Krajobrazowe, Łódzki Dom Kultury, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a także lokalni artyści. Zapowiadają się warsztaty, konkursy i wiele atrakcji. Do wygrania m.in. sadzonki drzew i krzewów.

Strefa kulinarna

To jedna wielka jadłodajnia. W tym roku swoje namioty wystawi 100 kół gospodyń wiejskich z całego Łódzkiego. Koła prześcigają się w przyciąganiu do swoich stoisk znakomitymi potrawami lokalnymi, dogodzą każdemu podniebieniu. Będą dania jarskie i mięsne, przaśne i totalnie wykwintne, wytrawne i baaardzo słodkie.

Strefa powiatów

Tutaj możemy liczyć na prezentację atrakcji nie tylko turystycznych każdego zakątka województwa łódzkiego.

Strefa handlowa

Nie ma dożynek, ani jarmarku, odpustu czy… wczasów nad morzem bez straganów, baloników na druciku, motyli drewnianych i cukrowej waty. Będą i w Spale.

Scena

To będzie punkt centralny dożynek. Zaczniemy od ceremonii dożynkowych, a później zagoszczą na niej lokalne zespoły, śpiewacy i tancerze.

Gwiazdami wieczoru będą Oskar Cyms i Dawid Kwiatkowski.

Harmonogram:

11:00 uroczysta msza święta w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Spale

12:30 kolorowy korowód dożynkowy

13:00 obrzędy dożynkowe

13:00 - 19:00 Strefy atrakcji

14:00 – 14:45 – rozstrzygnięcie konkursów na „Najpiękniejszy Wieniec dożynkowy”, „Kulinarne inspiracje Łódzkiego”, Bitwa Regionów

19:00 OSKAR CYMS

20.30 DAWID KWIATKOWSKI

Wygodny dojazd i... powrót gratis

O dojazd na dożynki zadba Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Do Spały będziecie mogli dostać się pociągiem naszej kolei i skorzystać z oferty bezpłatnego powrotu.

ŁKA zapewnia 5 par połączeń kolejowych:

Łódź – Spała – Łódź

i Tomaszów Mazowiecki – Spała – Tomaszów Mazowiecki z dogodnymi przesiadkami w Tomaszowie.

Połączenia kolejowe są uzupełnione kursem autobusu ŁKA o godz. 18.00 z Tomaszowa Mazowieckiego i o godz. 18.40 ze Spały.

Dodatkowo 18 sierpnia uruchomiony zostanie specjalny pociąg powrotny, który zapewni możliwość dojazdu do Łodzi po koncertach. Odjazd pociągu ze Spały o godz. 23.00.

Jak wrócić za darmo

Żeby skorzystać z oferty bezpłatnego powrotu należy potwierdź obecność na stoisku ŁKA i podstemplować bilet lub odebrać poświadczenie biletu elektronicznego, na podstawie którego można wrócić bezpłatnie. Bilety ze stemplem lub poświadczeniem uprawniają do nieodpłatnego przejazdu powrotnego w relacji odwrotnej do wskazanej na bilecie i na tej samej drodze przewozu.

Stoisko promocyjne ŁKA znajdować się będzie na terenie wydarzenia, w centrum Spały przy ul. Piłsudskiego w godz. 11.00 – 20.30.

Rozkład jazdy pociągów ŁKA obowiązujący 18.08.2024 r. oraz szczegóły oferty specjalnej "Nieodpłatny powrót ŁKA z Dożynek w Spale" znajdziecie na stronie w załączniku poniżej 

Parkingi na dożynki

Na czas dożynek przygotowaliśmy kilka parkingów. Te adresy wpiszcie w nawigacje:

Dwa duże parkingi zostaną urządzone naprzeciwko terenu wydarzenia – po drugiej stronie ul. Mościckiego. Jadąc w kierunku Inowłodza trzeba skręcić w prawo w ulice Nadpiliczną lub mjr. Hubala. Jadąc w kierunku Tomaszowa obie te ulice będą po lewej stronie.

Duże parkingi będą też wzdłuż ulicy Piłsudskiego, począwszy od skrzyżowania z ulicą Gabrysiewicza.

Spała

to miejscowość wypoczynkowa w gm. Inowłódz, oddalona od Tomaszowa Mazowieckiego o 11 km. Leży nad Pilicą, na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Jej historia sięga XVII wieku, a w XIX spalskie lasy stały się ulubionym miejscem polowań cara Aleksandra III. Wkrótce powstała tu jego myśliwska siedziba, a także hotele dla gości, zaplecze dla służby, wieża ciśnień, wodociągi i elektrownia.  

Po I wojnie światowej miejscowość stała się miejscem wypoczynku dla polskich głów państwa.  W Spale bywali marszałek Józef Piłsudski i prezydent Stanisław Wojciechowski, ale największy rozkwit miejscowości przypadł na okres, gdy prezydentem był Ignacy Mościcki. Dzięki niemu bywali tu dyplomaci, ministrowie, a nawet szach perski. W 1927 roku zorganizował tu pierwsze ogólnopolskie dożynki, na które przyjechało 10 tys. osób, ale oprócz cyklicznego święta plonów odbywały się tu także wyścigi samochodowe, spartakiady sportowe i zlot harcerstwa.

W czasie II wojny światowej w Spale stacjonowało niemieckie wojsko, a w 1945 roku, po przejściu Armii Czerwonej, prezydencka rezydencja spłonęła.

Dziś w Spale mieści się Centralny Ośrodek Sportu, jest też charakterystyczny pomnik żubra, sprowadzony tu przez prezydenta Mościckiego. Od wiosny do jesieni w centrum miejscowości odbywa się Jarmark Spalski, który przyciąga rzesze mieszkańców całego regionu.

IMG Dozynki Komunikacja strona2

Źródło Wójewódzki Urząd Marszałkowski w Łodzi 

Dodaj komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Dokładamy wszelkich możliwych starań, aby wpisy nie naruszały niczyich dóbr osobistych. Jeśli uważasz że któryś z komentarzy powinien być usunięty zgłoś administratorowi strony.


Kod antyspamowy
Odśwież