Gmina Andrespol 95-020 ,
Janówka ul.Spadkowa 11/13

603 -647 -179
rafal.tm9@gmail.com

| |
Rav
Odsłony: 43

Logo Gladio

KOSTKA BRUKOWA GLADIO wygrywa z asfaltem w Tomaszowie Maz.

W powiecie tomaszowskim mnożą się nie tylko chodniki, ale i ulice wyłożone kostką brukową. Nawierzchnie zarówno z kostki brukowej, jak i przemysłowej GLADIO możemy podziwiać m.in. w Parku Bulwary - najlepiej zagospodarowanej przestrzeni publicznej w województwie. Tomaszowianie spacerują stąpając po kostce GLADIO w Tomaszowie Maz. przy Arenie Lodowej, na ulicach: Barlickiego, św. Antoniego, Farbiarskiej, Stokrotki, Sasankowej, Chopina, Skłodowskiej, Borek, Krzywej, Popiełuszki, Grota Roweckiego, PCK, drodze wojewódzkiej 713, jak i przepięknie prezentującej się ulicy Sienkiewicza w Ujeździe w całości wyłożonej kostką szlachetną.

Kostka1

Fot. ul. Sienkiewicza w Ujeździe

Dlaczego tak jest? Ze względów ekonomicznych jak i ekologicznych konieczna jest budowa trwałych i bezpiecznych nawierzchni drogowych, które powinny charakteryzować się między innymi: dobrymi cechami technicznymi, przyjaznością dla środowiska, łatwością stosowania i estetyką. Z tego tytułu powstaje coraz więcej lokalnych dróg betonowych, które wypierają dominującą do tej pory technologię budowy nawierzchni drogowych z asfaltu.

Poznaj 8 argumentów, które wydziedziczają asfalt na rzecz kostki brukowej.

 

1-Kostka brukowa GLADIO to produkt trwalszy od asfaltu

Czy wiesz, że beton jest bez wątpienia trwalszy niż asfalt? Odpowiednio dobrane jakościowo jak i ilościowo surowce, które podlegają starannemu wymieszaniu w jednolitą masę betonową przy zastosowaniu technologii Water+ i Vivid Color:

- gwarantują wysoką wytrzymałość kostki na skrajne warunki atmosferyczne (deszcz, mróz),

- pozwalają uzyskać produkty odporne na pęknięcia i wykwity wapienne, o trwałych i intensywnych kolorach,

efektywnie ograniczają nasiąkliwość produktu.

 2-Nawierzchnie z kostki brukowej są bezpieczniejsze aniżeli te wykonane z asfaltu

Czy masz świadomość, że droga zbudowana z kostki brukowej jest bezpieczniejsza niż asfalt? Kostka brukowa nie jest narażona na zjawisko aquaplaningu, jak i na efekt koleiniowania – jakże powszechnych zjawisk w przypadku nawierzchni z asfaltu.

Droga1

Fot. Droga afaltowa z koleinami

3-Górę nad asfaltem biorą walory estetyczne kostki

Z pewnością przechadzając się po parku z rodziną jesteś wyczulony na efekty estetyczne, jakie oferuje połączenie betonu z zielenią? Kolorystyka i wzornictwo kostki brukowej w zestawieniu z naturalną zielenią dają niesamowite pole dla aranżacji przestrzeni w porównaniu do czarnego jakże smutnego asfaltu. Z kolei asfalt charakteryzujący się łatami i koleinami negatywnie wpływa na estetykę tudzież użytkowanie ulic.

Przystań2

Fot. PCK Tomaszów Maz.

4-Kostka brukowa to produkt trwały, niewymagający napraw

Czy uświadamiasz sobie, iż w betonowej kostce incydentalnie występują ubytki i tym samym nie wymaga ona napraw w przeciwieństwie do materiału jakim jest asfalt? Nawierzchnie asfaltowe częstokroć wymagają serwisowania z racji powstających dziur, ubytków, kolein.

Asfalt1

Fot. Asfalt z ubytkami

5-Kostka brukowa szybciej odprowadza wodę deszczową niż asfalt

Czy wiesz, że kostka brukowa szybciej odprowadza wilgoć z powierzchni? „Betonowe nawierzchnie głównie poprzez spoiny z piasku i dylatacje na bieżąco odprowadzają wodę deszczową” – stwierdza Piotr Nowicki - Prezes Stowarzyszenia Brukowej Kostki Drogowej. Z kolei na nawierzchniach asfaltowych tworzą się kałuże w koleinach, nierównościach i dziurach.

Błoto1

Fot. Kałuże w asfalcie w nierównościach jezdni

6-Ekologiczność kostki brukowej

Czy jesteś świadomy, że beton nie wydziela szkodliwych oparów, a co więcej jego jasna nawierzchnia przekłada się na mniejsze zużycie energii na oświetlenie i lepszą widoczność kierujących pojazdami? Aspekty te nie tylko przemawiają za ekologicznością kostki brukowej, ale wpływają również na bezpieczeństwo na drogach.

7-Kostka brukowa posiada możliwość rozbieralności - opcji niedostępnej dla asfaltu

Czy zdajesz sobie sprawę, że w sytuacji awarii infrastruktury podziemnej wystarczy rozebrać fragment nawierzchni z kostki i po naprawie wykorzystać do wyłożenia te same kostki? Z kolei asfalt trzeba zerwać i co więcej położyć nową masę asfaltową! Kostka brukowa jest więc materiałem wielokrotnego użytku i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami w przypadku podziemnych napraw.  „Kostka brukowa w przeciwieństwie do asfaltu jest materiałem wielokrotnego użytku. Dlatego mając na uwadze rozbieralność nawierzchni i związane z tym koszty bezdyskusyjnie należy wybrać kostkę z betonu” – potwierdza właściciel firmy brukarskiej Mal-Bruk Łukasz Malczewski

Rura1

 Rura z drogą1

 

 

 

 

 

 

 

Demontaż pojedynczych kostek w miejscu wystąpienia awarii / Konieczność zerwania asfaltu w sytuacji awarii

8-Drogi wykonane z kostki brukowej wiążą się z niższymi kosztami utrzymania i eksploatacji

Bez cienia wątpliwości przy pracach budowlanych liczysz każdy grosz. Czy wiesz, że na budowę drogi z betonu jak i na jej utrzymanie można przeznaczyć stosunkowo mniej pieniędzy aniżeli na budowę drogi z asfaltu? Koszt wybudowania bowiem m2 nawierzchni jezdni z kostki brukowej jest o wiele tańszy niż asfaltu, jako że wynosi 90-120 zł/m2. Z kolei za budowę m2 asfaltu należy zapłacić aż 140-200 zł. Miej również na uwadze fakt, iż beton jest bardziej opłacalny w późniejszym użytkowaniu drogi, gdyż ma żywotność do 30 lat i nie wymaga w tym czasie remontów.

Autor tekstu i zdjęć Rafał Goździk

Dodaj komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Dokładamy wszelkich możliwych starań, aby wpisy nie naruszały niczyich dóbr osobistych. Jeśli uważasz że któryś z komentarzy powinien być usunięty zgłoś administratorowi strony.


Kod antyspamowy
Odśwież